20.03.2000

Uchwała składu 7 sędziów NSA z dnia 20 marca 2000 r., sygn. OPS 14/99

Dopuszczalne jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej, na podstawie której Skarb Państwa nabył nieruchomość, jeżeli oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste osobie trzeciej nastąpiło w toku postępowania o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

 

Naczelny Sąd Administracyjny przy udziale Wiesława Czerwińskiego prokuratora Prokuratury Apelacyjnej delegowanego do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie ze skargi Aleksandry M. i Gabrieli B. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia 24 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczeń o przymusowym zarządzie państwowym nad przedsiębiorstwem Młyn Elektryczny P. po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2000 r. na posiedzeniu jawnym wątpliwości prawnej przekazanej przez skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem z dnia 2 czerwca 1999 r. w sprawie IV SA 2199/98, do wyjaśnienia w trybie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./:

Czy dopuszczalne jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej na podstawie której Skarb Państwa nabył własność nieruchomości, jeżeli po jej wydaniu w toku toczącego się postępowania o stwierdzenie nieważności tej decyzji Skarb Państwa lub gmina ustanowił prawo wieczystego użytkowania tej nieruchomości na rzecz osoby trzeciej.

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

Wystąpienie o wyjaśnienie wątpliwości prawnej, przytoczonej w sentencji uchwały, w trybie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skład orzekający uzasadnił następująco.

Wątpliwość prawna powstała w toku rozpoznawania skargi Aleksandry M. i Gabrieli B. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia 24 sierpnia 1998 r., (...). Decyzją tą Minister Gospodarki, po ponownym rozpoznaniu sprawy, utrzymał w mocy decyzję Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 29 lutego 1996 r. stwierdzającą, że zarządzenie Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 30 czerwca 1951 r. w sprawie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem Młyn Elektryczny P., powiat K. oraz orzeczenie Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 3 listopada 1964 r. w sprawie stwierdzenia przejścia na własność Państwa przedsiębiorstwa Młyn Elektryczny P., pow. K. - zostały wydane z naruszeniem prawa. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podniesiono, że ustanowienie przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów dekretu z dnia 11 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego, ponieważ zakład ten był czynny i rentowny oraz nie ujawniono jakichkolwiek zagrożeń wskazujących, że działalność gospodarcza przedsiębiorstwa mogłaby ustać. To z kolei powoduje, że decyzja o przejęciu tego przedsiębiorstwa na własność Państwa została wydana z rażącym naruszeniem przepisów art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o uregulowaniu stanu prawnego mienia pozostającego pod zarządem państwowym. Powołując się na przepis art. 156 par. 2 i art. 158 par. 2 Kpa. Minister nie stwierdził jednakże nieważności tych decyzji, lecz ograniczył się do stwierdzenia, że zostały wydane z naruszeniem prawa, ponieważ w ocenie organu decyzje te wywołały nieodwracalne skutki prawne. Młyn jako przedsiębiorstwo został zlikwidowany, a w obiektach budowlanych dawnego młyna urządzono nowe przedsiębiorstwo - wytwórnię pasz treściwych. Wchodząca w skład przedsiębiorstwa nieruchomość o powierzchni 0,8787 ha, na skutek podejmowanych decyzji i czynności cywilnoprawnych jest własnością Gminy i Miasta W., obciążoną prawem użytkowania wieczystego na rzecz Gminnej Spółdzielni "S.-Ch." w W. Spółdzielnia ta, według ustaleń organu, nabyła na własność znajdujące się na tej nieruchomości budynki od Rejonowego Przedsiębiorstwa Przetwórczo-Paszowego "B.". Tak więc środki trwałe należące do znacjonalizowanego przedsiębiorstwa zostały odpłatnie zbyte na rzecz osób trzecich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne