18.02.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2000 r., sygn. V SA 463/99

Nie każdy błąd organów administracji, polegający na niewłaściwym zastosowaniu prawa, można uznać za decydujący dla obciążenia jego powstaniem strony postępowania administracyjnego i zezwalający na wyciągnięcie z tego konsekwencji, w postaci dopuszczalności uczynienia użytku z art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa. W szczególności nie jest dopuszczalne obarczanie obywateli ryzykiem błędnej oceny okoliczności, decydujących o przesłankach przewidujących uprawnienia dla obywateli lub nakładających na nich ciężary.

Niedopuszczalne jest przerzucanie na stronę postępowania administracyjnego skutków błędnego działania administracji, polegającego na braku- staranności w stwierdzeniu faktów uzasadniających wniosek o naruszenie prawa w ogóle.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jana K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 22 lutego 1999 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją Prezesa Głównego Urzędu Ceł z 28 listopada 1991 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Jan K. sprowadził do Polski z Kanady samochód Ford Villager (...) jako mienie przesiedleńcze /art. 14 ust. 1 pkt 7/ Prawa celnego, co zadecydowało o tym, że Dyrektor Urzędu Celnego w P., decyzją zawartą w dowodzie odprawy celnej (...) z 24 października 1995 r. uznał ten samochód za wolny od cła. W dniu 28 listopada 1997 r. (...) Prezes Głównego Urzędu Ceł stwierdził nieważność tej decyzji jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa /art. 158 par. 1 pkt 2 Kpa/ z uwagi na fakt, iż sprowadzony samochód - zdaniem organów celnych - nie mógł być używany za granicą, co jest konieczna przesłanką uznania go za wolne od cła mienie przesiedleńcze. Wniosek ten organy administracji celnej wyprowadziły z faktu, iż tytuł własności pojazdu /Permit/ zawiera adnotacje "unplated" tj. "bez tablic rejestracyjnych", a taki pojazd nie może poruszać się na drogach. Tak więc - zdaniem władz celnych - przy wydaniu decyzji nastąpiło naruszenie prawa przez błędne przyjęcie, że zachodzą przesłanki uznania samochodu za mienie przesiedleńcze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne