Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2000 r., sygn. II SA/Ka 534/99
Jakkolwiek wymóg uzyskania pozwolenia na budowę z pewnością ogranicza prawo własności nieruchomości, to jednak nie jest to prawo o charakterze nieograniczonym.
Przepis art. 64 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż prawo własności może być ograniczone tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Normy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ spełniają te zastrzeżenia.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Teresy N. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 18 lutego 1999 r. (...) w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 19 października 1998 r. Kierownik Urzędu Rejonowego w K., na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 104 Kpa, nakazał Teresie N. dokonanie rozbiórki samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego położonego przy ulicy W. 42 w K. W motywach decyzji podał, że inwestorka wzniosła ten obiekt bez wymaganego projektu i pozwolenia na budowę. Budynek jest nadto usytuowany w odległości 20 cm od granicy z działką Anny K. Stan ten, w opinii organu, uzasadnia orzeczenie jak w osnowie decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty