02.10.2000

Wyrok NSA z dnia 2 października 2000 r., sygn. II SA/Ka 2223/98

1. Nakaz wykonania czynności, o których mowa w art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, wchodzi w rachubę jedynie wówczas, gdy możliwe jest doprowadzenie robót do stanu zgodnego z prawem. W przeciwnym wypadku należy bowiem orzec rozbiórkę obiektu lub jego części.

2. Istotne odstępstwo robót budowlanych od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu bądź w przepisach należy rozumieć takie naruszenia, które wykluczałyby możliwość uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę.

3. Na etapie stwierdzonego już odstępstwa od pozwolenia na budowę, nie podlega rozważaniu możliwość zgody organu w trybie art. 9 Prawa budowlanego. Zgoda taka może być uzyskana jedynie w toku sprawy o pozwolenie na budowę.

4. Samo zbliżenie obiektu budowlanego do granicy na odległość 2,90 m, zamiast minimalnej odległości 3,0 m /par. 12 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - t.j. Dz.U. 1999 nr 15 poz. 140 ze zm./ nie powinno być kwalifikowane jako istotne odstępstwo, skutkujące nakazem rozbiórki w trybie art. 51 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego.

5. Przepis par. 12 ust. 4, stanowiąc o warunkach usytuowania na działce budowlanej, nakłada wymóg zachowania minimalnych odległości zabudowy od granic z sąsiednimi działkami, nie mówiąc, iż działka sąsiednia ma być również działką budowlaną w rozumieniu par. 3 ust. 1 warunków technicznych, a więc, aby była to wydzielona część terenu, przeznaczona pod zabudowę. Przy odmiennym rozumowaniu, gdyby działka sąsiednia stanowiła np. rolę, las, staw, rzekę, należało dojść do wniosku, że budynek może być sytuowany w dowolnej odległości od granicy z tą działką. Wniosku takiego nie sposób jednak zaakceptować. Pojęcie działki budowlanej odnosić należy do działki, na której ma być sytuowany budynek, będącej przedmiotem postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne