Wyrok NSA z dnia 14 września 2000 r., sygn. II SA/Ka 849/99
Budowa ścian działowych, obniżenie poziomu posadzki o 30 cm w celu uzyskania wysokości pomieszczeń 2,50 m oraz zabudowanie okna z drzwiami balkonowymi w miejsce drzwi garażowych nie są odtworzeniem stanu pierwotnego lecz przebudową związaną z zamierzoną zmianą sposobu użytkowania /art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Władysławy i Ferdynanda M. na decyzję Wojewody Ś. z dnia 8 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 22 lutego 1999 r. (...) Prezydent Miasta J. udzielił Januszowi i Krystynie B. pozwolenia na wykonanie robót budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń gospodarczych na pomieszczenia mieszkalne /roboty obejmują: docieplenie ścian zewnętrznych budynku, obniżenie poziomu posadzki o 30 cm, wybudowanie ścianek działowych oraz zabudowanie okna z drzwiami balkonowymi w miejsce drzwi garażowych/, w budynku usytuowanym na działce nr 116 obr. 142 przy ul. W. w J. Organ powołał się na art. 28, art. 33 ust. 1, art. 3b w związku z art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ i par. 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 15 grudnia 1994 r. /nie precyzując bliżej tego aktu prawnego/. W uzasadnieniu organ I instancji stwierdził, że zmiana sposobu użytkowania nie jest sprzeczna z zapisem planu zagospodarowania przestrzennego miasta J. Zakres robót oraz sposób ich wykonania określony w projekcie nie przewiduje ingerencji w teren działki sąsiedniej oraz nie narusza interesu osób trzecich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty