02.02.2000

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2000 r., sygn. II SA/Ka 831/98

1. Nieistotnym odstępstwem jest taka zmiana, która zgodna jest z przepisami prawa budowlanego /w tym wykonawczymi/, nie zmienia przeznaczenia obiektu, jego usytuowania i gabarytów i nie wpływa niekorzystnie na ochronę uzasadnionych interesów osób trzecich, a więc zmiana która nie spowodowałaby odmowy wydania pozwolenia na budowę.

2. Zgoda właściciela działki sąsiedniej na usytuowanie budynku w granicy bądź w odległościach mniej szych niż wskazane w rozporządzeniu najczęściej /tak jak w rozpoznanej sprawie/ udzielana jest w oparciu o przedłożony projekt i odnosi się do propozycji zawartych w tym projekcie. Odstępstwo od projektu, przy realizacji inwestycji w granicy, kwestionowane przez udzielającego zgodę jest zawsze istotnym odstępstwem od udzielonego pozwolenia na budowę, albowiem stosownie do wcześniejszych uwag brak zgody miałby wpływ na treść decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku braku zgody sąsiada pozwolenie nie zostałoby udzielone.

3. Takie usytuowanie budynku, będące warunkowym odstępstwem od zasad jego usytuowania zwykle wpływa niekorzystnie na warunki użytkowania działki udzielającego zgodę stąd też wszelkie zmiany wprowadzone przez inwestora są naruszeniem prawa własności sąsiada, które i tak przez fakt udzielenia zgody zostało w pewnym zakresie ograniczone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne