Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2000 r., sygn. I SA/Gd 1185/98
1. Każda osoba przystępująca do prowadzenia działalności gospodarczej winna być zorientowana w przepisach prawnych regulujących tę działalność. Określona w art. 9 Kpa zasada informowania strony dotyczy wyłącznie toczącego się postępowania administracyjnego, a nie każdej relacji między stroną a urzędem.
2. Rejestracja podatku od towarów i usług ma charakter sformalizowany i nie można zastąpić jej innymi czynnościami. Sformalizowany charakter zgłoszenia rejestracyjnego przejawia się m.in. w określeniu przez ustawodawcę wzoru zgłoszenia oraz wzoru potwierdzenia zgłoszenia. Wynikiem zgłoszenia jest nadanie podatnikowi numeru identyfikacyjnego. Tak sformalizowana przez ustawodawcę procedura nie może być zastąpiona innymi czynnościami.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 2 lutego 1998 r. Izba Skarbowa w B. utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w B. z dnia 7 listopada 1997 r. w sprawie określenia spółce cywilnej "T.", należącej do Teresy i Mieczysława K., podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 1996 r.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że na podstawie upoważnienia z dnia 2 lipca 1997 r., wystawionego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B., Inspektor Kontroli Skarbowej przeprowadził w okresie od 3 lipca 1997 r. do 30 października 1997 r. kontrolę w zakresie rozliczeń z budżetem podatku od towarów i usług za rok 1996. W toku kontroli ustalono, że w 1993 r. małżonkowie Teresa i Mieczysław K. prowadzili odrębnie działalność gospodarczą, zachowując status niezależnego podatnika. Każdy z małżonków posiadał numer identyfikacji podatkowej nadany dla potrzeb podatku od towarów i usług przez Urząd Skarbowy w B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty