Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2000 r., sygn. II SA/Gd 1833/98
Żądanie wstrzymania robót budowlanych prowadzonych na podstawie ostatecznej decyzji o pozwolenia na budowę nie może być środkiem prowadzącym do korekty wadliwej decyzji.
Stosownie bowiem do art. 50 ust. pkt 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ skutecznie żądanie można wnieść tylko w sytuacjach, kiedy roboty prowadzone są w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu bądź w przepisach /pkt 3/, lub prowadzone są w sposób opisany w pkt 2. Obie sytuacje dotyczą zatem stanów faktycznych, mogących zaistnieć dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji o pozwolenie na budowę i nie mogą się one brać z wad decyzji.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Lidii Ch. na decyzję Wojewody T. z dnia 19 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz pozwolenia na dobudowę segmentu banku uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Ch. z. dnia 8 lipca 1998 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną do sądu administracyjnego decyzją Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Miasta Ch. z dnia 22 lipca 1998 r. (...), którą Bankowi Spółdzielczemu w Ch. zatwierdzono projekt budowlany oraz udzielono pozwolenia na dobudowę segmentu budynku banku na działce położonej przy ul. Dworcowej 7 w Ch.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty