Wyrok NSA z dnia 14 lipca 2000 r., sygn. I SA/Gd 367/98

W zasadzie w razie wystąpienia z dwuosobowej spółki cywilnej jednego ze wspólników ta jednostka organizacyjna przestaje istnieć, bowiem umowa spółki zakłada współdziałanie wspólników, czyli co najmniej dwu osób. Jednak w sytuacji, gdy w miejsce występującego ze spółki wspólnika wstępuje równocześnie jako wspólnik inna osoba, przejmując wszelkie prawa i obowiązki dotychczasowego wspólnika, nie dochodzi do utraty bytu prawnego spółki.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zakładu Usług Budowlanych "A." Spółki cywilnej Małgorzata S., Alfred B. z siedzibą w S. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 28 stycznia 1998 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 1997 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 22 września 1997 r. (...) Urząd Skarbowy w S., działając na podstawie art. 104 Kpa oraz art. 10 ust. 2 i 27 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ określił i ustalił Zakładowi Usług Budowlanych "A." Spółce Cywilnej Małgorzata S. i Alfred B. w S. wysokość podatku od towarów i usług za miesiące kwiecień, maj, czerwiec i lipiec 1997 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty