09.02.2000

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2000 r., sygn. I SA/Gd 1352/98

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 4 marca 1941 r. o niemieckiej liście narodowej i niemieckiej przynależności państwowej na ziemiach włączonych, a więc także na Pomorzu Gdańskim, obywatelstwo niemieckie nabywały osoby wpisane do pierwszej i drugiej grupy listy narodowej. Natomiast osoby wpisane do trzeciej i czwartej grupy tej listy nabywały niemiecką przynależność państwową z możliwością jej odwołania /Historia Państwa i Prawa Polskiego, J. Bardach, B. Leśniodorski, M. Pietrzak, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987, str. 538/.

Zatem dla ustalenia, iż skarżąca nabyła obywatelstwo niemieckie poprzez wpis na niemiecką listę narodowościową konieczne jest ustalenie do której grupy tej listy została wpisana. Zgodnie z zacytowanym poglądem wpisanie do trzeciej i czwartej grupy niemieckiej listy narodowej nie było równoważne z przyjęciem obywatelstwa niemieckiego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2000 r. sprawy ze skargi Adeli B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 19 czerwca 1998 r. (...) w przedmiocie świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej - uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 15 grudnia 1997 r. (...); (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne