Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 1999 r., sygn. I SA/Wr 1809/97

1. Na podstawie par. 54 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 154 poz. 797 ze zm./ urząd skarbowy właściwy dla nabywcy towaru lub usługi od zakładu pracy chronionej upoważniony został jedynie do potwierdzania istnienia lub nie istnienia wzajemnych należności i zobowiązań pomiędzy nabywcą a zakładem pracy chronionej, a nie dokonywania potwierdzania lub jego odmowy w zakresie skuteczności potrącenia tychże należności i zobowiązań.

2. Organy podatkowe, poza postępowaniem podatkowym, nie są uprawnione do oceny zaistnienia ustawowych przesłanek uregulowanych w art. 498-505 Kodeksu cywilnego /np. jednorodzajowość przedmiotu wierzytelności, ich wymagalność, ewentualność przedawnienia, zaskarżalność itp./ i stwierdzenia, czy doszło, czy też nie doszło do skutecznego potrącenia w zakresie wzajemnych należności i zobowiązań podmiotów gospodarczych.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 12.05.1997 r. PPUiH s.c. w Z. zwróciła się do Urzędu Skarbowego o potwierdzenie istnienia wzajemnych należności i zobowiązań z Zakładem Pracy Chronionej PHP w W. oraz dokonania rozliczeń formą wzajemnych kompensat zapłaty należności.

Decyzja z dnia 11.06.1997 r. Urząd Skarbowy odmówił stronie potwierdzenia wnioskowanego rozliczenia, uzasadniając odmowę brakiem spełnienia przesłanek z par. 54 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21.12.1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 157 poz. 805/. Urząd stanął na stanowisku, że zwrot zawarty w tym przepisie "w formie wzajemnych potrąceń należności i zobowiązań" należy odnosić tylko do stron dokonujących czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które mają wzajemne należności i zobowiązania. Przepis ten nie ma zatem zastosowania do wielostronnych wzajemnych potrąceń, których uczestnikiem jest Zakład Pracy Chronionej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty