Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 1999 r., sygn. III SA 5266/98
W przypadku szacunkowego ustalenia podstawy opodatkowania, ustalenie jej wysokości ściśle, zgodnie ze stanem rzeczywistym, nie zawsze jest możliwe i z tym podatnik, który prowadzi księgi nierzetelnie, powinien się liczyć.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 30 lipca 1997 r. Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej określił Annie i Krzysztofowi P. podatek dochodowy od osób fizycznych za 1995 r. w kwocie 1.132.586,10 zł.
W uzasadnieniu Inspektor Kontroli Skarbowej stwierdził, iż Krzysztof P. prowadząc działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i będąc właścicielem Przedsiębiorstwa Handlowego "C." nie wykazywał w księgach rachunkowych wszystkich przychodów co wynikało jednoznacznie z:
1/ zapisów na koncie 100 - kasa,
2/ analizy dokumentacji źródłowej między innymi za maj 1995 r., z której wynika nadwyżka kosztu własnego sprzedaży na przychodem,
3/ konfrontacji zapisów w księgach za okres 1 września - 31 grudnia 1995 r. dotyczących kosztu własnego sprzedaży z kosztami ustalonymi w toku kontroli i porównania ich z zapisami dotyczącymi przychodu ze sprzedaży towarów za ten okres.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty