15.12.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 1999 r., sygn. III SA 668/99

Skoro art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ wprowadził obowiązek wpłacania zaliczek miesięcznych i obliczania ich od dochodu, to konsekwentnie należy przyjąć, że koszty podatników prowadzących księgi rachunkowe należy - dla celów obliczenia zaliczki - potrącić w miesiącu uzyskania przychodu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg Adama i Marii Ch. na dwie decyzje Izby Skarbowej w W. - Ośrodka Zamiejscowego w C. z dnia 25 lutego 1999 r. (...) w przedmiocie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za poszczególne miesiące 1998 r. - oddala obie skargi.


UZASADNIENIE

Maria i Adam Ch. prowadzili działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży samochodów oraz części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych. Z uwagi na wysokość obrotów ewidencjonowali je w księgach rachunkowych. Dwiema decyzjami z dnia 8 grudnia 1998 r. Urząd Skarbowy w P. określił im zaliczki na podatek dochodowy za styczeń, luty, marzec, maj i czerwiec 1998 r. Przyczyną wydania decyzji była różnica zdań między podatnikami a organem podatkowym na temat momentu, w którym ci pierwsi mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatek na zakup tzw. samochodów demonstracyjnych. Były to samochody wydawane klientom czekającym na naprawę swoich pojazdów oraz używane do jazd demonstracyjnych, a następnie, po kilku miesiącach, sprzedawane. Zdaniem podatników, momentem tym był dzień dokonania rejestracji samochodu, podczas gdy organy podatkowe uważały, że decyduje dzień sprzedaży samochodu przez podatników. Urząd Skarbowy ustalił, że z dziesięciu samochodów demonstracyjnych zakupionych w pierwszym półroczu 1998 r. sprzedano w tym samym okresie jedynie pięć. Z tych względów koszt zakupu niesprzedanych pojazdów nie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów przy ustalaniu zaliczek na poszczególne miesiące pierwszego półrocza 1998 r.

Urząd Skarbowy przytoczył w uzasadnieniach decyzji treść art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./, po czym umieścił zdanie: "A zatem koszty zakupu samochodów demonstracyjnych, tak samo jak i innych towarów handlowych, winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu dokonania ich sprzedaży, czyli osiągnięcia przychodu".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne