Wyrok NSA z dnia 29 września 1999 r., sygn. II SAB 119/99
Mieszkańcowi gminy nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego na bezczynność gminy polegającą na nieprzeprowadzeniu konkursu na stanowisko kierownika gminnej przychodni zdrowia.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jana R. na bezczynność Zarządu Miasta w K. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Jan R. wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność zarządu miasta w K., polegającą na zaniechaniu przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą Miejsko-Gminna Przychodnia Rejonowa w K. W uzasadnieniu podał, że taki obowiązek nakłada na zarząd przepis par. 11 statutu tego zakładu opieki zdrowotnej. Statut przychodni zawiera przepisy prawne, obowiązujące zarząd miasta. Zarząd nie wykonał obowiązku wynikającego z tych przepisów, pomimo wezwania skarżącego do usunięcia naruszenia prawa. Skarżący jako mieszkaniec gminy, inwalida, jest zainteresowany rozstrzygnięciem tej sprawy, ponieważ zaniechanie powołania kierownika przychodni w drodze konkursu narusza jego prawa i prawa wszystkich mieszkańców. Funkcja kierownika przychodni z jego rozległymi uprawnieniami ma istotne znaczenie dla zapewnienia prawidłowego działania przychodni, a więc wpływa także na zakres i jakość świadczonych usług medycznych. Z tego względu zaniechanie powołania kierownika przychodni narusza prawa skarżącego i osób trzecich. Zarząd Miejski w K. podał, że skarga wniesiona przez radnego i członka zarządu miasta nie jest zasadna. Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej w wersji aktualnie obowiązującej nie przewiduje obowiązku przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Postanowienie statutu ZOZ-u przewidujące powierzenie stanowiska kierownika w drodze konkursu jest więc niezgodne z ustawą. Podjęto zresztą działania prawne, zmierzające do zmiany tego przepisu statutowego. Miejsko-Gminna Przychodnia Rejonowa w K. ma kierownika i osoba ta jest wpisana do sądowego rejestru publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto zarząd miejski podniósł, że według orzecznictwa NSA radny nie ma prawa do zaskarżenia uchwały rady gminy do sądu administracyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty