Postanowienie NSA z dnia 18 lutego 2003 r., sygn. II SA/Łd 1423/01
Normatywne skutki ustawienia znaku drogowego sprawiają, że orzecznictwo sądowe w kwestii niedopuszczalności orzekania przez Naczelny Sąd Administracyjny o zgodności z prawem nieobowiązujących już uchwał należy uznać za przydatne także w odniesieniu do czynności faktycznej, która utraciła moc i nie wywołuje już skutków prawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Leszka M. na czynność Zarządu Miasta K. w przedmiocie ustawienia znaku drogowego postanawia odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Leszek M. zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego, na podstawie art. 101a ustawy o samorządzie gminnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74/ czynność Zarządu Miasta K. polegającą na ustawieniu znaku pionowego o treści "Zakaz ruchu. Nie dotyczy służb komunalnych i ratowniczych" u zbiegu ul. K. i Pl. P. w K. w dniu 3 sierpnia 2000 r. Wskazał, że czynność ta naruszyła art. 7 Konstytucji RP, art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym /Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 ze zm./ i par. 7 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 października 2000 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach /Dz.U. nr 90 poz. 1006/. Skarżący wykazał, że dopełnił wymogu wezwania Zarządu Miasta K. do usunięcia naruszenia prawa i otrzymał odpowiedź odmowną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty