Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 1999 r., sygn. I SA 2046/97
Ze względu na nieodwracalne skutki prawne nie można unieważnić decyzji o sprzedaży mieszkań w zreprywatyzowanych budynkach. Można jedynie stwierdzić, że wydano je z rażącym naruszeniem prawa, co upoważnia byłych właścicieli do domagania się odszkodowania od skarbu państwa.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Stanisława P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (...) w przedmiocie zarządu nieruchomością - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia 20 października 1997 r., (...)utrzymało w mocy własną decyzję z dnia 5 września 1997 r. (...) w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy W.-Ś. z dnia 27 listopada 1979 r. (...) dotyczącej sprzedaży Ryszardowi N. lokalu mieszkalnego nr 4, w budynku położonym w W. przy ul. N. 42.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że budynek stanowił własność Skarbu Państwa. Występujący w imieniu Skarbu Państwa Urząd Dzielnicy W.-Ś. prawo do przedmiotowej nieruchomości wywodził z orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 24 lutego 1956 r. (...), którym odmówiono b. właścicielom prawa własności czasowej do gruntu przy ul. N. 42 i stwierdzono przejście na własność Skarbu Państwa znajdującego się na gruncie budynku, oraz z decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia 19 sierpnia 1961 r. (...) o utrzymaniu wyżej opisanego orzeczenia w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty