27.10.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 października 1999 r., sygn. I SA/Ka 304/98

1. Prowadzenie sprzedaży na targowisku oznacza sprzedaż przez każdego, kto oferuje klientowi wystawiony przez siebie towar, i za tak dokonywaną sprzedaż gmina ma prawo pobierania opłaty targowej niezależnie od obowiązku uiszczenia innych należności, opłat czy podatków /art. 15 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./.

2. Wyjątkiem od zasady powszechności obowiązku uiszczenia opłaty targowej przez podmioty dokonujące sprzedaży na targowisku jest zwolnienie przewidziane w art. 16 cytowanej wyżej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych /zwanej dalej ustawą/. Przepis ten - w brzmieniu obowiązującym w 1997 r. - zwalniał od opłaty targowej "osoby i jednostki wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z nieruchomościami położonymi na targowisku".

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania Czesława D. Utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta M. z 22 grudnia 1997 r. w sprawie wymiaru opłaty targowej za wrzesień i październik 1997 r. w kwocie po 173,00 zł za każdy miesiąc. W jej uzasadnieniu - dopowiadając na zarzut odwołującego się, iż nie podlegał obowiązkowi w zakresie opłaty targowej bowiem był podatnikiem podatku od nieruchomości - Kolegium, po przytoczeniu treści art. 15 ust. 1 i art. 16 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./, wyjaśniło, iż Czesław D. Dokonywał sprzedaży w pawilonie handlowym położonym na gruncie dzierżawionym od osoby fizycznej prowadzącej targowisko. Grunt, na którym usytuowanym jest pawilon podlegał odrębnemu opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a należność z tego tytułu uiszczał jego właściciel. Czesław D. Został natomiast obciążony podatkiem od nieruchomości z tytułu posiadania pawilonu handlowego usytuowanego na cudzym gruncie, zaklasyfikowanego do kategorii "obiektów budowlanych nie związanych trwale z gruntem". Z uwagi na obowiązujące w 1997 r. brzmienie art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który przewidywał zwolnienie od opłaty targowej jedynie podmiotów będących podatnikami podatku od nieruchomości "w związku z nieruchomościami położonymi na targowisku" nie był zwolniony od opłaty targowej. Budynek - jak zauważyło Kolegium - nawet w sposób trwały /fizyczny/ połączony z gruntem "nieruchomość" w znaczeniu prawnym jest wymóg trwałego związania z gruntem nie tylko w sensie fizycznym, ale i prawnym. Nie każdy zatem budynek - dla potrzeb podatku od nieruchomości - uznaje się za "nieruchomość".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne