11.08.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 1999 r., sygn. I SA/Ka 24/98

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art. 15 ust. 2 definiuje pojęcie targowiska. W konsekwencji tego w pełni uzasadnione jest określenie obowiązku podatkowego w oparciu o definicję legalną zawartą w tej właśnie ustawie, a nie np.: w oparciu o definicję targowiska zawartą w art. 1 ust. 1, art. 3 i art. 5 dekretu z dnia 2 sierpnia 1951 r. o targach i targowiskach /Dz.U. nr 41 poz. 312 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Magdaleny N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 18 listopada 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru opłaty targowej za lipiec, sierpień i wrzesień 1997 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją (...) z 8 października 1997 r. burmistrz Miasta M. wymierzył Magdalenie N. opłatę targową za lipiec, sierpień i wrzesień 1997 r. w łącznej kwocie 220 zł.

Jako podstawę prawną powyższej decyzji powołano przepis art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ oraz uchwałę (...) Rady Miejskiej w M. Z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie podatków i opłat lokalnych na 1997 r.

W uzasadnieniu tej decyzji organ administracyjny wskazał, iż podatniczka dokonuje sprzedaży na targowisku położonym w M., prowadzonym przez osobę fizyczną na jego prywatnym gruncie. Zgodnie przy tym z art. 15 powołanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się niezależnie od należności przewidzianych w odrębnych przepisach za korzystanie z urządzeń targowych oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko. Stwierdzono także, że zobowiązana do uiszczenia opłaty targowej dokonuje sprzedaży na straganie handlowym, który jest obiektem nie złączonym trwale z gruntem, a jego konstrukcja składa się ze wsporników umocowanych w ziemi, lady i zadaszenia. Przyznano, że uiszcza ona podatek od tego obiektu lecz równocześnie zauważono, że podatek od gruntu przynależnego do tego obiektu ciąży na właścicielu nieruchomości, tj. właścicielu placu targowego. Podatek od nieruchomości na obiekt - stragan naliczony jest osobom dokonującym w nim sprzedaży, tylko od powierzchni samego straganu. Uznano zatem, że nie podlega on zwolnieniu, w myśl powołanej ustawy, z obowiązku uiszczania opłaty targowej gdyż zgodnie z art. 16 zwolnienie takie przysługuje jedynie właścicielom nieruchomości - podatnikom w związku z nieruchomościami położonymi na targowisku. Pojęcie nieruchomości interpretowane zaś musi być zgodnie z art. 46 Kc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne