Wyrok NSA z dnia 17 listopada 1999 r., sygn. I SA/Gd 969/98
W sytuacji gdy cena sprzedaży towaru na rzecz leasingobiorcy nie miała żadnego związku z ekonomicznym zużyciem i zyskiem leasingodawcy, a czynsz leasingowy nie nawiązywał również do ekonomicznego zużywania się rzeczy, a był znacznie wyższy, to umowa leasingu operacyjnego ma charakter pozorny. Zatem skoro organ podatkowy ustali, że zamiarem kontrahentów była np. umowa sprzedaży na raty, to przy wymiarze podatków powinny mieć zastosowanie przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży, a nie leasingu.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 22 kwietnia 1998 r. Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 18 grudnia 1997 r. w sprawie określenia Dariuszowi Ł. zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 rok.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w 1995 r. Dariusz Ł. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Producentów Mebli "D.", będąc zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości /Dz.U. nr 121 poz. 591/.
Dnia 25 kwietnia 1996 r. wpłynęło do Pierwszego Urzędu Skarbowego zeznanie o wysokości osiągniętego przez Dariusza Ł. w 1995 r. dochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty