Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 1999 r., sygn. I SA/Gd 2062/97
Zwolnienie od opłaty skarbowej, przewidziane w części pierwszej art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. "a" ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 4 poz. 23 ze zm./, jest zwolnieniem podmiotowym i dotyczy podatników VAT, bez względu na to, czy płacą oni podatek od towarów i usług, czy też są od tego podatku zwolnieni.
UZASADNIENIE
W dniu 8 września 1997 r. pan Zygmunt P. zgłosił w Urzędzie Skarbowym, iż dokonał zakupu samochodu Mercedes-Benz, rok produkcji 1993 r. Transakcja ta miała miejsce w dniu 4 lipca 1997 r. i na tę okoliczność sprzedawca Maria P., prowadząca Przedsiębiorstwo Akwizycyjno-Handlowe "P." w S. wystawiła fakturę VAT, w której wpisano, że sprzedaż przedmiotowego pojazdu zwolniona jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. Fakturę tę podatnik przedłożył organowi.
Urząd Skarbowy w C., uwzględniając powyższe, uznał, iż opisana transakcja podlega opłacie skarbowej i w dniu 8 września 1997 r. wymierzył tę opłatę w kwocie 1.400 zł, przyjmując za podstawę wymiaru cenę podaną przez strony, gdyż odpowiadała ona wartości rynkowej /decyzja ustna/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty