Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. II FSK 1495/05

1) W ramach zarzutów naruszenia prawa materialnego, skarżąca nie może skutecznie powoływać się na błędne (kwestionowane przez stronę) ustalenie faktu.2) Umowy sprzedaży dotyczące rzeczy ze składu celnego, utworzonego na podstawie ustawy- Prawo celne, również podlegają opłacie skarbowej, gdyż w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej towary sprzedawane ze składu celnego niewątpliwie nie znajdują się za granicą, lecz w Polsce.

Wyrokiem z dnia 25 maja 2005 r. o sygn. l SA/Gd 2221/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę O..." S.A. w Gdańsku (w skrócie: Spółka) na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 8 października 2001 r. o nr IS/PB/BO/82/os/75/2001/Kr, utrzymującą w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w UKS w Gdańsku z dnia 29 czerwca 2001 r., określającą zaległość podatkową w opłacie skarbowej od umów sprzedaży towarów handlowych objętych procedurą składu celnego zawartych przez Spółkę w 1997 r. na terenie składów celnych. Jako podstawę prawną powołano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; w skrócie: p.p.s.a.).

W skardze na powyższą decyzję organu odwoławczego, skierowanej dnia 9 listopada 2001 r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego OZ w Gdańsku, Spółka - na podstawie art. 33 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 ze zm.) - wniosła o uchylenie decyzji organu odwoławczego i utrzymanej nią w mocy decyzji organu l instancji oraz zasądzenie kosztów postępowania, zarzucając naruszenie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. 4, poz. 23 ze zm.; cyt. jako: ustawa o opłacie skarbowej) w związku z art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r. Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 ze zm.; w skrócie: ustawa - Prawo celne).

Powołując się na art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a/ w związku z art. 1 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej podano, że aby móc stosować przepisy ustawy o opłacie skarbowej należy stwierdzić, czy rzeczy, których dotyczyły dane transakcje, znajdowały się na terytorium RP. Podstawową zatem kwestią wymagającą rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie jest odpowiedź na pytanie, co należy rozumieć pod pojęciem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Zauważono, że obowiązujące w momencie dokonywania transakcji przepisy ustawy o opłacie skarbowej, ani przepisy innych ustaw podatkowych nie definiowały pojęcia terytorium RP. W polskim systemie prawnym przyjęto pewne konstrukcje prawne, zgodnie z którymi, pomimo że towar znalazł się w sensie geograficznym na terytorium Polski, to w sensie prawnym znajdował się poza jego granicami. Jako przykład wskazano skład celny. Strona skarżąca wskazała na wyrok NSA z dnia października 1998 r., sygn. III SA 785/97, w którym Sąd zajął stanowisko zbieżne z poglądem reprezentowanym przez Spółkę. W przywołanym wyroku Sąd stwierdził m.in., że pojęcie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" nie może być utożsamiane z obszarem wyznaczonym granicą państwową, skoro z przepisów prawa publicznego wynika, iż celowo wyodrębniono na terytorium państwa polskiego obszary traktowane jako zagranica (wolne obszary celne, składy celne) lub niekiedy uznano, że towary faktycznie znajdujące się na tym terytorium traktowane są tak, jakby ich nie było (tranzyt towarów, odprawy przekazowe towarów). Jednocześnie wskazano, że przyjmując zasadność stanowiska Izby Skarbowej w Gdańsku w stanie prawnym obowiązującym w 1997 r. należałoby uznać sporne transakcje jako podlegające opodatkowaniu opłatą skarbową. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a/ ustawy o opłacie skarbowej, opodatkowaniu nie podlegały umowy sprzedaży, dzierżawy, poddzierżawy, najmu i podnajmu, zawierane przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy o z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; w skrócie: ustawa o p.t.u.) oraz inne tego rodzaju umowy, objęte zwolnieniem na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 i 7, a także umowy sprzedaży zawierane przez podatników, o których mowa w art. 14 tej ustawy, w zakresie czynności zwolnionych od podatku. Dla potwierdzenia zasadności tego zarzutu Spółka przywołała liczne orzecznictwo NSA.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne