24.06.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 1999 r., sygn. SA/Bk 146/98

Skoro ubezpieczenie dobrowolne, nie obejmowało kraju, na terenie którego szkoda powstała, to nie ma żadnych podstaw faktycznych ani prawnych uzasadniających twierdzenie, że samochód był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem /art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Antoniego K. i Marii Zofii K. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 29 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do unormowania zawartego w art. 21 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ Sąd sprawuje w zakresie swojej właściwości kontrolę pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Oznacza to, że Sąd ten w przypadku skargi na ostateczną decyzję administracyjną bada, czy rozstrzygnięcie organów administracyjnych orzekających w sprawie jest zgodne z przepisami prawa materialnego oraz czy nie zostały naruszone przepisy regulujące postępowanie administracyjne. Rozpoznawana skarga została wniesiona na decyzję określającą wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r. Zagadnienia związane z opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych za 1995 r. regulowała ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./. Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 2 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Sama też ustawa w art. 2 ust. 3 rozstrzyga, co należy traktować za działy specjalne produkcji rolnej. Wymieniając wyczerpująco działy produkcji uznane za działy specjalne produkcji rolnej stanowi, że działem specjalnym produkcji rolnej jest m.in. hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Zagadnienie to ma podstawowe znaczenie w rozpoznawanej sprawie albowiem podatnik uznał, że prowadzona przez niego hodowla i chów zwierząt odbywała się poza gospodarstwem rolnym i traktował ją jako dział specjalny produkcji rolnej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zaś organy podatkowe oceniły, że działalność ta była prowadzona w ramach gospodarstwa rolnego. Organy podatkowe wskazywały, że Antoni K. poza działalnością gospodarczą w ramach PHP "M." w G. i Spółki cywilnej PPH "K." w S. prowadził gospodarstwo rolne we wsi Sz. i S.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne