Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 1995 r., sygn. SA/Wr 729/95
Wierzytelność pieniężna jest prawem majątkowym, a regułą jest, że od umów sprzedaży lub zamiany prawa majątkowego pobiera się opłatę skarbową, w tym również od umów przenoszących odpłatnie własność wierzytelności /art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej - Dz.U. nr 4 poz. 23 ze zm./.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlegają czynności cywilnoprawne polegające na zawieraniu umów sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Mylny jest pogląd strony skarżącej, że przytoczony przepis prawny odnosi się wyłącznie do umów sprzedaży odpowiadających wymogom art. 535 Kc. Gdyby tak było w istocie, ustawodawca nie zamieściłby w art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. "a" ustawy o opłacie skarbowej sformułowania "i praw majątkowych". Ograniczyłby stosowanie tego przepisu do "umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy". Przepis art. 535 Kc, obowiązujący w brzmieniu nadanym mu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny /Dz.U. nr 3 poz. 11/ normuje bowiem wyłącznie kwestię sprzedaży rzeczy. Stanowi on, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący - rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa przelewu /cesji/ wierzytelności nie jest umową zawartą na podstawie art. 535 Kc i w tym zakresie skarżący ma rację.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty