Wyrok NSA z dnia 17 marca 1995 r., sygn. III SA 1054/94
1. Ustanowiony w art. 9 Kpa obowiązek informowania stron konkretnej sprawy o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na ustalenie praw i obowiązków tych stron, jest kategorią obowiązku organu administracyjnego.
2. Zachowanie się podatnika, zgodnie z udzielonymi mu przez organ podatkowy informacjami, nie może powodować dla podatnika ujemnych konsekwencji.
oddala skargę.
UZASADNIENIE
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Izby Skarbowej utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego o ustaleniu podatku od towarów i usług za marzec 1994 r.
Zaskarżona decyzja powołuje się na przepis art. 27 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ i przedstawia, że w wyniku kontroli ustalono, iż Spółdzielnia w marcu 1994 r. dokonała sprzedaży lokali mieszkalnych oraz garaży. Sprzedaży tej nie ujęto w rejestrze sprzedaży i w deklaracji podatkowej za marzec 1994 r. Wobec powyższego od tej niezaewidencjonowanej sprzedaży ustalono podatek według stawki 22 procent przy podwyższeniu jego wartości o 100 procent.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty