09.02.1995 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 lutego 1995 r., sygn. V SA 418/94

Stronami nadzorczego postępowania administracyjnego w sprawie wymiaru cła od sprowadzonych przez spółkę cywilną towarów są - w myśl art. 28 Kpa - wszyscy wspólnicy, którzy w dniu powstania obowiązku celnego uczestniczyli w spółce, bez względu na to, czy w dniu wydania decyzji w trybie nadzoru spółka istniała i kto w tym dniu w niej uczestniczył.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Arkadiusza P. i Tomasza K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 20 września 1993 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej wymiaru cła i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Prezesa Głównego Urzędu Ceł czterysta trzydzieści trzy złote i dwadzieścia groszy tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżących.


UZASADNIENIE

Dyrektor Urzędu Celnego w G. decyzją z dnia 10 października 1991 r., zawartą w JAD SAD nr 4827/0256, dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzone z zagranicy przez spółkę cywilną "A.F.S." w E. "preparaty witaminowo-odżywcze o działaniu profilaktyczno-terapeutycznym", zaliczone do pozycji 3004.50.92 taryfy celnej ze stawką celną 10 procent, oraz sprzęt do mechanoterapii, zaliczony do pozycji taryfy celnej 9019.10.90 ze stawką celną 15 procent. Jednocześnie odstąpił od wymiaru cła, uznając, iż cło za te towary zostało zawieszone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne