Wyrok NSA z dnia 11 października 1994 r., sygn. II SA 826/93
1. Osoba fizyczna i spółka cywilna są odrębnymi podmiotami gospodarczymi mającymi samodzielną pozycję prawną w obowiązującym systemie prawnym.
2. Zmiany stanu faktycznego i prawnego, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 41 poz. 324 ze zm./ podlegające zgłoszeniu organowi administracyjnemu, mogą odnosić się tylko do tego samego konkretnego podmiotu gospodarczego, który został wpisany do ewidencji w odrębnej pozycji i który nadal istnieje.
3. Ustanie spółki cywilnej /na skutek upływu okresu na jaki została zawarta, rozwiązania spółki lub - w przypadku spółki dwuosobowej - wystąpienia z niej wspólnika/ powoduje, że ten podmiot gospodarczy przestaje istnieć.
Nie następuje zatem zmiana stanu faktycznego i prawnego odnosząca się do do tego podmiotu, o której mowa w art. 18 ustawy o działalności gospodarczej, prowadząca tylko do zmiany treści wpisu ewidencyjnego przez inne oznaczenie podmiotu gospodarczego, lecz powstaje sytuacja określona w art. 19 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, skutkująca wykreśleniem całego wpisu dotyczącego owego podmiotu z ewidencji działalności gospodarczej. Każdy z dotychczasowych wspólników może wystąpić do organu ewidencyjnego o wpisanie go do ewidencji, jako nowego odrębnego podmiotu gospodarczego, na ogólnych zasadach zgłoszenia podjęcia ewidencyjnej działalności gospodarczej.
4. Stroną administracyjnego postępowania, zarówno w sprawie o dokonanie zmian wpisu spółki cywilnej do ewidencji działalności gospodarczej /art. 18 cytowanej ustawy/, jak i w sprawie o jego wykreślenie /art. 19 tej ustawy/ jest każdy ze wspólników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty