Wyrok NSA z dnia 14 marca 1994 r., sygn. IV SA 1949/92
1. Zawarte w art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127 ze zm./ sformułowanie nieruchomość (...) podlega zwrotowi" oznacza, że nieruchomość nie wykorzystana na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu nie może od dnia złożenia wniosku o jej zwrot być użyta zarówno przez inwestora, na którego potrzeby została wywłaszczona, jak i przez organy administracji sprzecznie z wolą poprzedniego właściciela /art. 47 ust. 4 tej ustawy/.
2. Poprzedni właściciel nieruchomości wywłaszczonej ma interes prawny we wszczęciu postępowania administracyjnego o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego, ustanowionego na gruncie, którego własność utracił w wyniku wywłaszczenia, i tym samym przymiot strony w rozumieniu art. 28 Kpa. W razie zaś wszczęcia takiego postępowania zachodzą podstawy do zawieszenia z mocy art. 97 par. 1 pkt 4 Kpa postępowania o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Zofii M., Andrzeja M., Henryka M. i Marii T. na decyzję Wojewody (...) z dnia 29 października 1992 r. w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w M. M., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Wojewody na rzecz skarżącego Andrzeja M. pięćdziesiąt tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty