Wyrok NSA z dnia 15 listopada 1994 r., sygn. SA/Lu 131/94
Korzystanie ze zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego od przychodów z prowadzonej działalności handlowej nie uprawnia do zwolnienia od obowiązku uiszczenia opłaty targowej, o której mowa w art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
UZASADNIENIE
Kolegium Odwoławcze przy Sejmiku Samorządowym po rozpatrzeniu odwołania K. W. od decyzji Prezydenta Miasta ustalającej opłatę targową od odwołującego w kwocie 18 mln zł z tytułu prowadzenia sprzedaży na targowisku - orzekło o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji.
W świetle ustaleń i wywodów zawartych w tej decyzji K. W. w miesiącach kwietniu, maju i czerwcu 1993 r. prowadził z przyczepy campingowej sprzedaż w zakresie małej gastronomii. Zgodnie z par. 2 ust. 3 i par. 3 uchwały Rady Miejskiej w sprawie wysokości dziennych stawek opłaty targowej wysokość dzienna tej opłaty wynosi 900.000 zł. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się m.in. od osób fizycznych dokonujących sprzedaży na targowiskach, a są nimi - zgodnie z ust. 2 tego przepisu - wszelkie miejsca, na których prowadzony jest handel z ręki, koszów, stoisk, przyczep, pojazdów samochodowych itp. Z przepisu tego nie wynika, by traktowanie oznaczonego terenu jako targowiska uzależnione było od jego tytułu prawnego. Miejsce prowadzenia sprzedaży nie ma znaczenia dla istnienia obowiązku uiszczania opłaty targowej, bez względu na to, czy za korzystanie z niego pobierany jest czynsz. Opłata targowa ma charakter samoistny i nie zwalnia od obowiązku jej spełniania fakt opłacania podatku dochodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty