Wyrok NSA z dnia 25 maja 1994 r., sygn. SA/Ka 1752/93
Jeżeli zleceniobiorca zobowiązuje się na własną odpowiedzialność i pod własnym kierownictwem wybudować, działając we własnym imieniu i na własny rachunek, domy za granicą, to nie może być uznany za pełnomocnika zleceniodawcy.
Tym samym nie można przyjąć, że zleceniodawca posiada zakład w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, którym jest przedsiębiorstwo zleceniobiorcy.
UZASADNIENIE
Przedsiębiorstwo "P.-M." Spółka z o.o. w K. wniosło skargę na ostateczną decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 29 czerwca 1993 r., którą utrzymano w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w K. z dnia 24 lutego 1993 r. o ustaleniu podatku dochodowego od osób prawnych za 1991 r. w wysokości 84.029.000 zł.
Organy podatkowe obu instancji uznały, że skarżąca spółka nie zgłosiła do opodatkowania tym podatkiem dochodów z działalności budowlano-montażowej na terenie Niemiec mimo, iż będąc tylko podwykonawcą robót realizowanych przez Przedsiębiorstwo "CHZ" nie mogła korzystać z unormowań umowy polsko-niemieckiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty