Jak płacić podatek od opłat za zagraniczne umowy licencyjne
Moja firma, będąca osobą prawną, bardzo często zawiera dwa rodzaje transakcji ze swoimi partnerami w Niemczech i na Węgrzech. Są to - podpisywane każdego roku - umowy licencyjne na korzystanie przez moją firmę ze znaku towarowego (z niemieckim kontrahentem) oraz umowy o świadczenie usług marketingowych, promocyjnych i badawczo-rozwojowych (zarówno z kontrahentem niemieckim, jak i węgierskim). Czy to prawda, że moja firma zobowiązana jest do pobierania podatku dochodowego od należności wypłacanych kontrahentom zagranicznym? Do tej pory podatku takiego nie pobierałam. Co mam w takiej sytuacji zrobić?
Obowiązek pobrania podatku dochodowego z tytułu umowy licencyjnej powstaje w momencie faktycznej wypłaty należności. Istotne jest tu rzeczywiste wypłacenie kwot opodatkowanych ryczałtowo, a nie sam fakt podpisania umowy czy też samej wymagalności wypłaty. W opisanej w pytaniu sytuacji Czytelniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty takiego podatku, ponieważ w dniu wypłaty należności licencyjnych obowiązywała jeszcze polsko-niemiecka umowa z roku 1972, która nie przewidywała obowiązku pobierania podatku „u źródła”.
Natomiast z tytułu świadczenia usług niematerialnych przez niemiecki podmiot na rzecz podatnika polskiego należny podatek dochodowy z tytułu wypłaty należności za te świadczenia zobowiązana jest płacić firma niemiecka w Niemczech.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się