Wyrok NSA z dnia 13 września 1994 r., sygn. SA/Gd 2587/93
1. Z uregulowania zawartego w art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 80 poz. 350 ze zm./ wynika, że zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa z upływem 14-dniowego terminu od dokonania sprzedaży.
Zobowiązanie to nie powstaje w oznaczonym w tym przepisie terminie w stosunku do osób które w ciągu 14 dni od sprzedaży złożą oświadczenie przewidziane w art. 28 ust. 2 zdanie drugie, oraz w stosunku do osób, które przed upływem 14-dniowego terminu od sprzedaży wydatkują uzyskane pieniądze na nabycie rzeczy i praw, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli wydatek, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ma miejsce przed terminem, w którym podatnik ma obowiązek obliczyć i zapłacić podatek, zobowiązanie odnośnie do tej części nie powstaje.
2. Ewentualne nie złożenie oświadczenia w terminie 14 dni od daty sprzedaży nie wyłącza możliwości zwolnienia uzyskanego przychodu z podatku, jeżeli podatnik w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" wyda uzyskane pieniądze na cele określone w tym przepisie.
Przepis art. 28 ust. 2 ma to znaczenie, że złożenie oświadczenia wyłącza możliwość wydania przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w stosunku do podatnika, który takie oświadczenie złożył przez okres, w którym ma on prawo wydatkować uzyskany przychód na cele preferowane zwolnieniem przedmiotowym /to jest przez okres roku lub dwu w zależności od rodzaju wydatków/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty