Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 1993 r., sygn. SA/Wr 1160/93
Badając legalność zaskarżonych decyzji, sąd uwzględnia stan faktyczny i prawny ustalony w dniu wydania decyzji ostatecznej i do tego stanu ograniczają się jego oceny prawne wypowiedziane w trybie art. 209 Kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Witolda G. na postanowienie Wojewody (...) z dnia 5 maja 1993 r. w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie wymeldowania skarżącego z pobytu stałego.
UZASADNIENIE
Sprawa wymeldowania Witolda G. z pobytu stałego w lokalu przy ul. N. nr 46 m. 29 w W. była już dwukrotnie przedmiotem postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Pierwszym wyrokiem /z dnia 5 października 1989 r./ uchylił on decyzje administracyjne o wymeldowaniu, przyjmując, że Witold G. nie utracił uprawnienia do przebywania w lokalu swej żony - Astrid H. -G., albowiem "nie może być mowy o utracie - na skutek czynności faktycznych - owego uprawnienia /do przebywania w lokalu/, będącego przecież pochodną stosunku prawnorodzinnego, a mianowicie trwającego związku małżeńskiego".
Drugim wyrokiem /z dnia 22 grudnia 1992 r./ sąd stwierdził nieważność kolejnych decyzji o wymeldowaniu Witolda G. z powodu rażącego naruszenia art. 209 Kpa, nakładającego na organ administracji państwowej powinność podporządkowania się ocenie prawnej wyrażonej w orzeczeniu sądowym. W uzasadnieniu tego wyroku sąd ponownie nie akceptował poglądu, "jakoby trwanie uprawnienia pochodnego jednego z małżonków do przebywania w lokalu zależało wyłącznie od zgody małżonka dysponującego samoistnym tytułem do mieszkania". Następnie sąd stwierdził, że od wydania wyroku z dnia 5 października 1989 r. do czasu wydania zaskarżonej decyzji ostatecznej /25 sierpnia 1992 r./ nie zaszły zdarzenia faktyczne ani prawne zmieniające obraz sytuacji uwzględnionej przez sąd przy formułowaniu ocen prawnych zawartych w tym wyroku. Na koniec owych wywodów sąd wypowiedział zapatrywanie, iż "po ustaleniu w postępowaniu, że po wyroku NSA nie nastąpiły okoliczności faktyczne lub prawne pozwalające na odstąpienie od oceny prawnej w nim zamieszczonej, organ administracji publicznej powinien odmówić uwzględnienia ponownego wniosku, nie zaś umorzyć postępowanie".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty