Wyrok NSA z dnia 11 maja 1993 r., sygn. SA/Wr 258/93
1. Jeżeli organ nadzoru nad działalnością komunalną zaskarżył w trybie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./ tylko jeden paragraf uchwały, to sąd nie był zobowiązany obejmować kontrolą i stanowiącym jej następstwo orzeczeniem pozostałych postanowień uchwały.
2. Dopuszczalne jest objęcie kontrolą sądową także nie zaskarżonych części uchwały organu gminy i wykorzystanie wyników tej kontroli w formie wystąpienia sygnalizacyjnego przewidzianego w art. 214 Kpa, bądź nawet - w przypadku rażącego naruszenia prawa - stwierdzenie nieważności nie zaskarżonych postanowień uchwały.
Takie rozszerzenie zakresu kontroli jednak musi znaleźć wyraźne odzwierciedlenie w treści uzasadnienia wyroku /i ewentualnie w jego sentencji/ w celu uniknięcia wątpliwości co do granic oddziaływania w konkretnej sprawie zasady powagi rzeczy osądzonej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody w W. na załącznik Nr 1 do uchwały Rady Miejskiej D. z dnia 30 marca 1992 r. nr XXXVIII/29/92 w przedmiocie sprzedaży lokali mieszkalnych dotychczasowym najemcom - oddalił skargę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty