Wyrok NSA z dnia 22 marca 1991 r., sygn. SA/Wr 44/91
1. O tym, jakie składniki mienia ogólnonarodowego stają się mieniem gmin, przesądza prawomocna decyzja wojewody, stwierdzająca nabycie tego mienia bądź to z mocy prawa /deklaratoryjna/, bądź to na skutek przekazania /konstytutywna/.
2. Kwestionowanie przejścia mienia na własność gminy jest możliwe zarówno w toku procedury inwentaryzacyjnej, jak i po wydaniu decyzji przez wojewodę.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w T. na decyzję Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym w W. z dnia 24 października 1990 r. w przedmiocie wygaśnięcia użytkowania nieruchomości i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy w T., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Kolegium Odwoławczego przy Sejmiku Samorządowym w W. dwadzieścia tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.
UZASADNIENIE
Decyzją Kierownika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w T. z dnia 15 września 1973 r. przekazano w odpłatne użytkowanie Powiatowemu Związkowi Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w T. grunt Państwowego Funduszu Ziemi o powierzchni 1,75 ha w granicach działek nr 48 i 50 we wsi J. z przeznaczeniem na cele nierolnicze. Następcą prawnym użytkownika stała się Gminna Spółdzielnia w T. Część terenu będącego w użytkowaniu Spółdzielni, wraz ze znajdującymi się na nim budynkami, wydzierżawiła ona Henrykowi K. na prowadzenie zakładu rzemieślniczego. Umowa opiewała na 10 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty