18.12.1990

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 1990 r., sygn. III SA 921/90

Do ustalenia, że podatnik, korzystając z karty podatkowej, uchybił warunkowi powstrzymania się od zbytu wyrobu przeznaczonego do dalszej odprzedaży, niezbędne jest wykazanie, że na podstawie okoliczności, które podatnik znał lub powinien znać przy dołożeniu należytej staranności, mógł i powinien nabrać przekonania, iż wyrób ten jest przeznaczony przez zamawiającego do dalszej odprzedaży. Obowiązek taki spoczywa na organach podatkowych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Zenona M. na decyzję dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 20 lipca 1990 r. w przedmiocie pozbawienia zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego.


UZASADNIENIE

Zenon M., prowadzący działalność rzemieślniczą w zakresie stolarstwa, zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia 20 lipca 1990 r. Nr IS.II-1-823-41/90, utrzymującą w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w S. z dnia 6 kwietnia 1990 r. o pozbawieniu go od dnia 1 stycznia 1989 r. zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego, udzielonego decyzją tego Urzędu z dnia 1 września 1988 r.

Zaskarżona decyzja powołuje się na przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 1984 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności wytwórczej i usługowej /Dz.U. nr 24 poz. 122/ i stwierdza, że aby korzystać z tego zwolnienia, udzielonego na okres od dnia 1 września 1988 r. do dnia 31 sierpnia 1990 r., Zenon M. miał obowiązek przestrzegać warunków przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1988 r. w sprawie karty podatkowej /Dz.U. nr 43 poz. 342/, skoro był opodatkowany na warunkach tego rozporządzenia. Jednym z tych warunków jest świadczenie usług, w tym również z możliwością wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienia, jeżeli wyroby te nie są przeznaczone przez zamawiającego do dalszej odsprzedaży. Tymczasem Zenon M. tego warunku nie dotrzymał, skoro w 1989 r. sprzedał 13 sztuk meblościanek czterem różnym odbiorcom będącym właścicielami sklepów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne