25.01.1990

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 1990 r., sygn. II SA 1240/89

Jeśli żądanie strony /art. 61 par. 1 Kpa/ nie dotyczy sprawy podlegającej rozstrzygnięciu co do istoty przez organ administracji, postępowanie administracyjne wszczęte takim żądaniem, jako bezprzedmiotowe, powinno ulec umorzeniu na podstawie art. 105 par. 1 Kpa, bez względu na przyczyny, z powodu których strona wystąpiła z odnośnym wnioskiem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Alicji W. na decyzję Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 31 lipca 1989 r. w przedmiocie udzielenia koncesji na reprezentowanie w Polsce firmy zagranicznej do celów reklamowych i informacyjnych i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżona decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasadził od Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranica kwotę dwa tysiące złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 maja 1989 r. Alicja W. wystąpiła do Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z prośba "o wydanie koncesji na reprezentowanie w Polsce firmy zagranicznej dla celów reklamowych i informacyjnych". Oświadczyła jednak równocześnie, iż oczekuje "negatywnej decyzji ze względu na to, że koncesja w tej sprawie nie jest wymagana". Jej zamiarem bowiem nie jest podjęcie działalności gospodarczej, polegającej na eksporcie usług agencyjnych i przedstawicielskich, wskazanych w załączniku do rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 30 grudnia 1988 r. w sprawie wykazu towarów i usług, którymi obrót z zagranicą wymaga koncesji /Dz.U. nr 44 poz. 355 ze zm./, to jest działalności w rozumieniu przepisów art. 758 Kc i art. 95 Kc. Zamierza natomiast świadczyć osobiście pracę, polegająca na wykonywaniu samych tylko faktycznych czynności reklamowych i informacyjnych. Projektowany stosunek pracy ma dotyczyć usług, które nie są regulowane odrębnymi przepisami, a zatem z mocy art. 750 Kc będą do niego miały zastosowanie, jedynie odpowiednio, przepisy o zleceniu. Wywiodła, że nie chodzi jej o prowadzenie działalności gospodarczej, podlegającej podatkowej dochodowemu i obrotowemu, lecz o świadczenie osobiste pracy dla dającego zlecenie, z której przychody podlegają podatkowi od wynagrodzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne