Wyrok NSA z dnia 22 listopada 1990 r., sygn. SA/Gd 965/90
1. Przekroczenie przez wójta lub burmistrza terminu przedłożenia wojewodzie uchwały rady /art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym - Dz.U. nr 16 poz. 95/ nie pociąga za sobą ujemnych skutków prawnych co do samej uchwały, jak i co do możliwości podjęcia działań nadzorczych przez wojewodę.
2. Artykuł 91 ust. 1 powyższej ustawy stanowi samodzielną podstawę do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność uchwały organu gminy sprzecznej z prawem i nie zachodzi potrzeba odwoływania się do podstaw stwierdzenia nieważności określonych w art. 156 Kpa.
3. Sporządzenie i podpisanie skargi, jaką gmina składa do sądu administracyjnego, należy do burmistrza jako przewodniczącego zarządu /art. 26, art. 30 ust. 1 i art. 31 powyższej ustawy/.
4. Artykuł 40 ust. 2 pkt 4 wskazanej wyżej ustawy, upoważniający radę gminy do wydawania przepisów gminnych w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nie daje podstaw do ustalenia przez radę wysokości opłat za korzystanie z miejsc na cmentarzu komunalnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty