Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 1987 r., sygn. I SA 814/87
Po upływie terminu do składania wniosków, zakreślonego w obwieszczeniu, o którym mowa w par. 21 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w użytkowanie wieczyste gruntów i sprzedaży nieruchomości państwowych, kosztów i rozliczeń z tym związanych oraz zarządzania sprzedanymi nieruchomościami /Dz.U. nr 47 poz. 239/ i po wydaniu przez organ I instancji decyzji co do sprzedaży lub ustanowienia użytkowania wieczystego, ze względu na związanie wydaną decyzją /art. 110 Kpa/, organ nie może dowolnie wycofać nieruchomości z wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Jana M. na decyzję Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku z dnia 11 maja 1987 r. w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego przekazania w użytkowanie wieczyste działki i sprzedaży położonego na niej budynku zabytkowego i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Miasta i Gminy S., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od organu stopnia wojewódzkiego kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Naczelnik Miasta i Gminy S. decyzją z dnia 18 grudnia 1979 nr 20/79 ustanowił użytkowanie wieczyste terenu nr ewid. 1197, położonego przy ul. Ś. nr 22 w S., na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej oraz nieodpłatnie przekazał znajdujące się tam budynki. Odpowiedni akt notarialny został sporządzony w dniu 24 grudnia 1979 r. i wpisany w księdze wieczystej nr 16510, prowadzonej przez Państwowe Biuro Notarialne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty