Wyrok NSA z dnia 9 listopada 1987 r., sygn. IV SA 617/87
Decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości na cele skoncentrowanego budownictwa jednorodzinnego wydana bez uprzedniej uchwały właściwej rady narodowej podjętej w trybie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/ jest decyzją wydaną bez podstawy prawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Bolesława P. i Marianny G. na decyzję Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi z dnia 30 kwietnia 1987 r. w przedmiocie wywłaszczenia i odszkodowania i na podstawie art. 207 par. 1 i 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Kierownika Wydziału Wywłaszczeń Urzędu Dzielnicowego w Łodzi, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi, po rozpatrzeniu odwołania Bolesława P. i Marianny G. od decyzji Kierownika Wydziału Wywłaszczeń Urzędu Dzielnicowego w Łodzi z dnia 18 marca 1987 r. nr IV W-W-V-N/8221/37/87 o wywłaszczeniu części nieruchomości rolnej za odszkodowaniem, decyzją z dnia 30 kwietnia 1987 r. nr G. III-8221-2/26/87 zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu decyzji ostatecznej stwierdzono, że argumenty odwołania zmierzają do wykazania, iż wywłaszczona część nieruchomości utraciła swój rolniczy charakter przez przeznaczenie jej w planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne, a tym samym odszkodowanie powinno być ustalone w wysokości przyjętej dla nieruchomości nie stanowiących gospodarstwa rolnego. Jednakże odwołanie to nie może być uwzględnione z braku podstaw prawnych. Odszkodowanie za wywłaszczony grunt zostało ustalone na podstawie opinii biegłego, opracowanej zgodnie z przepisami par. 5 uchwały nr XIII/55/85 Rady Narodowej Miasta Łodzi z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia zasad odszkodowania za wywłaszczone grunty nie stanowiące własności państwowej oraz ustalania cen za grunty państwowe oddawane w użytkowanie, zarząd, użytkowanie wieczyste lub sprzedawane - położone na terenie województwa łódzkiego /Dz. Urz. Woj. Łódzkiego 1986 Nr 1 poz. 2/. Odszkodowanie ustalone na podstawie przepisów uchwały zostało podwyższone o 50 procent z tytułu położenia gruntów w mieście i wynosi 162 zł za m2. Ta cena została przyjęta jako korzystniejsza dla wywłaszczonych gruntów, jest bowiem wyższa niż cena płacona w obrocie nieruchomościami rolnymi na terenie miasta Łodzi. Przeznaczenie nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego pod spółdzielcze budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, co zostało stwierdzone w decyzji Wiceprezydenta Miasta Łodzi z dnia 28 listopada 1986 r. nr A. AU I/8331/LM-100/1548/86 o ustaleniu lokalizacji, nie przesądza o utracie dotychczasowego charakteru nieruchomości. Dla ustalenia charakteru gruntów ma znaczenie wyłącznie sposób ich sklasyfikowania w dokumencie urzędowym, to jest w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej w myśl dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków /Dz.U. nr 6 poz. 32/. Grunty spornej nieruchomości zostały określone w ewidencji gruntów i budynków jako grunt orny i łąki w klasie V. Biegły wykazał, iż określone przez niego odszkodowanie uwzględnia ceny obecnie kształtujące się w obrocie, toteż decyzję organu I instancji należało utrzymać w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty