Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 1987 r., sygn. IV SA 253/87
Uchylenie w trybie art. 155 Kpa decyzji ostatecznej, określającej wysokość odszkodowania za nieruchomość przejętą na własność Państwa, wywołuje taki skutek, że odszkodowanie musi być ustalone od nowa w pełnym zakresie, to jest co do wszystkich składników nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Janiny Danuty W. na decyzję Głównego Geodety Wojewódzkiego w Ostrołęce z dnia 27 stycznia 1987 r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość przejętą na własność Państwa i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta i Gminy w W., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od organu stopnia wojewódzkiego kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącej.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 26 lipca 1985 r. Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, wskazując jako podstawę prawną art. 155 Kpa uchylił ostateczną decyzję nr 85 Naczelnika Miasta i Gminy W. z dnia 16 czerwca 1983 r. ustalającą odszkodowanie w wysokości 631.847 zł na rzecz Janiny Danuty W. za nieruchomość przejętą na własność Państwa w 1966 r. w trybie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o terenach dla budownictwa domów jednorodzinnych w miastach i osiedlach /Dz.U. nr 31 poz. 138 ze zm./. Przyczyną uchylenia wskazanej decyzji z dnia 16 czerwca 1983 r. było to, że ustalone odszkodowanie nie obejmowało wszystkich obiektów na nieruchomości i wobec tego sprawa wymagała ponownego rozpoznania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty