Czy pożyczki udzielane pracownikom w ramach programu pożyczkowego są opodatkowane PCC
PROBLEM
W spółce funkcjonuje program pożyczkowy, którego celem jest wzmocnienie lojalności pracowników. W jego ramach spółka na uzasadniony pisemny wniosek pracownika może udzielić mu nieoprocentowanej pożyczki pieniężnej.
Warunki uzyskania pożyczki w ramach programu pożyczkowego są takie same dla wszystkich pracowników. Wymogiem otrzymania pożyczki jest zawarcie umowy ze spółką. Nie jest to pożyczka z kas lub funduszów zakładowych, funduszów związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych bądź z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Spółka nie jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Zawarte umowy pożyczki w ramach programu pożyczkowego są traktowane jako czynność zwolniona z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT). Czy zawarcie przez pracownika umowy nieoprocentowanej pożyczki, na warunkach określonych w programie pożyczkowym skutkuje obowiązkiem zapłaty przez tę osobę podatku od czynności cywilnoprawnych?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty