Jak wystawiać faktury elektroniczne
W celu udokumentowania sprzedaży podatnicy co do zasady wystawiają faktury. Z uwagi na znaczne oszczędności finansowe, jak również czasowe coraz większą popularnością cieszy się wystawianie faktur elektronicznych. Jednak aby je wystawiać, należy spełnić warunki wskazane w ustawie o VAT.
Jednym z podstawowych obowiązków podatnika rozliczającego podatek od towarów i usług, oprócz obowiązku prowadzenia ewidencji i składania deklaracji podatkowych, jest dokumentowanie czynności będących przedmiotem opodatkowania. Z punktu widzenia rozliczeń VAT sprzedawcy i nabywcy faktura jest jednym z najistotniejszych dokumentów. Od prawidłowości jej wystawienia może zależeć zarówno powstanie obowiązku podatkowego, jak i wysokość zobowiązania podatkowego, a także prawo do odliczenia podatku naliczonego w tej fakturze.
Z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT wynika, że fakturą jest każdy dokument w formie papierowej lub elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Z definicji tej wynika, że faktury elektroniczne i papierowe są równoprawne w systemie VAT. Ze względu na swoją "niematerialną" specyfikę wystawianie i otrzymywanie faktur elektronicznych wymaga spełnienia określonych przepisami warunków, takich jak: autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty