17.04.2016 Podatki

Kradzież i oszustwo - skutki przestępstw na szkodę firmy w podatkach i ewidencji rachunkowej

Przestępstwa w postaci kradzieży i oszustwa dokonane na szkodę przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą niestety się zdarzają. Poszkodowany przedsiębiorca, który poniósł w ten sposób stratę, jest zainteresowany tym, aby od utraconego składnika majątku nie płacić jeszcze podatków i za pomocą przepisów podatkowych choć częściowo zrekompensować sobie szkodę. Wiele zależy od tego, czy dokładając należytej staranności, podejmował działania, które świadczą o tym, że zrobił wszystko, aby zapobiec powstaniu straty.

Zobacz wideoporadę: Czy kradzież towaru powoduje obowiązek korekty VAT?

1. Przestępstwa na szkodę podatnika - skutki w podatku dochodowym i sposób ujęcia w księgach rachunkowych

Strata poniesiona przez przedsiębiorcę na skutek kradzieży i oszustwa zazwyczaj dotyczy jego majątku obrotowego, tj. towarów handlowych bądź środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub w kasie. Może też dotyczyć środków trwałych, w tym np. samochodów. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne przyjmują, że w niektórych sytuacjach strata powstała na skutek oszustwa lub kradzieży może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak strat, które nie powstały z winy podatnika, w szczególności nie są wynikiem: jego niedbalstwa, naruszenia przepisów albo braku nadzoru nad pracownikami. Aby podatnik mógł uznać stratę za koszt podatkowy, musi wykazać, że dokładając należytej staranności, podejmował działania, które świadczą o tym, że zrobił wszystko, aby zapobiec powstaniu straty.

1.1. Kradzież pieniędzy przez pracownika - warunki zaliczenia straty do kosztów

PROBLEM

Czy strata spowodowana kradzieżą pieniędzy przez pracownika jest kosztem uzyskania przychodów?

RADA

Tak, jeżeli kradzież była zdarzeniem losowym, niezawinionym przez podatnika. Jednak strata spowodowana kradzieżą środków pieniężnych przez pracownika nie może zostać uznana za koszt podatkowy, jeśli pracodawca nie dołożył należytej staranności przy sprawowaniu kontroli nad pracą nieuczciwego pracownika, przyzwalając w ten sposób na kontynuowanie tego przestępczego procederu przez dłuższy czas.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne