Podatek dochodowy
Koszty
Odpisy na fundusz remontowy od lokali użytkowych są kosztem podatkowym
Spółdzielnia mieszkaniowa może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych dokonywane od lokali użytkowych.
Sądy administracyjne wielokrotnie w swych orzeczeniach zauważały, że zwrot "zasoby mieszkalne" obejmuje również "lokale użytkowe" (np. NSA w wyroku z 4 września 2013 r., sygn. akt II FSK 2581/11). Minister Finansów w interpretacji ogólnej zgodził się z istniejącą linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Tym samym dla celów podatkowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych, powinny być traktowane tak jak odpisy od lokali mieszkalnych. Kosztem podatkowym są zatem nie tylko odpisy na fundusz remontowy od lokali mieszkalnych (jak twierdziły niektóre organy podatkowe), lecz także od lokali użytkowych.
Źródło: Interpretacja ogólna MF z 2 kwietnia 2015 r., sygn. DD6.8201.1.2015.1.MZG
Wydatek na poczęstunek dla kontrahentów jest kosztem podatkowym
Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na drobne poczęstunki, napoje, a także posiłki, niezależnie od miejsca ich podawania, podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, dotyczących zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.
Interpretacja ogólna MF zakończyła okres, w którym organy podatkowe traktowały każdy rodzaj wydatku na poczęstunki dla kontrahentów jako niestanowiącą kosztów podatkowych reprezentację. Nadal jednak należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu tego rodzaju wydatków.
Źródło: Interpretacja ogólna MF z 25 listopada 2013 r., sygn. DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty