17.05.2015 Podatki

Darowizny towarów na cele charytatywne - skutki podatkowe i rachunkowe

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą przekazują na cele charytatywne nie tylko pieniądze, ale także towary. W takich przypadkach pojawiają się pytania o sposób rozliczenia podatku dochodowego oraz VAT od dokonywanych darowizn. Wiele wątpliwości mają również podmioty otrzymujące takie darowizny. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na pytania, jakie w tej sprawie wpłynęły do redakcji. W artykule uwzględniliśmy stanowisko organów podatkowych oraz przedstawiliśmy zasady ewidencji w księgach rachunkowych przekazywanych i otrzymywanych darowizn.

Przepisy ustaw o podatku dochodowym oraz ustawy o VAT przewidują szczególne regulacje dla rozliczania darowizn towarów dokonywanych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na cele charytatywne. Niestety, przepisy te nie zawsze są dla nich korzystne.

Podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów wydatków na towary przekazywane w drodze darowizny (art. 23 ust. 1 pkt 11 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 updop). Ograniczenie to nie dotyczy produktów spożywczych przekazywanych organizacjom pożytku publicznego na cele charytatywne. Jeżeli decyzję o dokonaniu darowizny towarów podjęli już po zaliczeniu wydatków poniesionych na ich zakup do kosztów, muszą te koszty skorygować. W zeznaniu rocznym darczyńcy mogą natomiast odliczyć dokonane darowizny od dochodu (art. 26 ust. 1 pkt 9 updof oraz art. 18 ust. 1 pkt 1 updop).

Podatnicy, którzy zdecydują się na dokonywanie darowizn towarów, muszą również pamiętać o generalnym zakazie odliczania VAT od nabycia towarów przekazywanych w formie darowizny. Prawo do odliczenia obejmuje tylko produkty spożywcze przekazywane organizacjom pożytku publicznego, których dostawa (darowizna) jest zwolniona z VAT (art. 86 ust. 8 pkt 3 w zw. z art. 41 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT).

I. Darowizny towarów na cele charytatywne - rozliczenia podatkowe darczyńców

1. Czy trzeba korygować koszty o wartość towarów przekazanych w drodze darowizny

PROBLEM

Podatnik będący dystrybutorem sprzętu RTV przekazał telewizor domowi dziecka. Czy jest on z tego tytułu zobowiązany do korekty kosztów uzyskania przychodów?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne