02.07.2018 Podatki

Zmiany przepisów podatkowych w latach 2014-2017 - plany MF

W Ministerstwie Finansów został opracowany plan działań zmierzających do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych oraz zwiększenia efektywności administracji podatkowej. Realizacja tych działań w większości przypadków zmierza do poprawy ściągalności podatków i zwiększenia tym samym wpływów budżetowych. Wśród proponowanych działań znalazły się takie, które ułatwią życie podatnikom, np. ryczałtowe określenie przychodu za korzystanie z samochodów firmowych do celów prywatnych. Większość zmian zmierza jednak do nałożenia na podatników nowych obowiązków, szczególnie w sferze informatycznej, oraz do przyznania kolejnych przywilejów organom podatkowym. Plany ministerstwa przedstawiamy w tabeli.

PODATKI DOCHODOWE

1.

Płatnicy przekażą informacje PIT w formie elektronicznej

Podmioty pełniące funkcje płatnika PIT będą miały obowiązek przekazywania informacji podatkowych (PIT-11, PIT-8B) wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Na papierze będą mogły przekazywać informacje tylko te firmy, które są płatnikami dla nie więcej niż 5 podatników, i tylko pod warunkiem że nie korzystają z usług biur rachunkowych. Dla płatników składających informacje podatkowe w formie papierowej zostanie skrócony termin składania tych informacji. Będą je musieli złożyć do końca stycznia.

Na podstawie danych uzyskanych w ten sposób od płatników administracja podatkowa ma przygotowywać wstępnie wypełnione zeznania roczne podatników PIT (pre-filed tax return - w skrócie PFR).

Planowany termin wprowadzenia: 1 stycznia 2015 r.

2.

Deklaracje CIT tylko elektroniczne

Planowane jest wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązku przekazywania administracji podatkowej deklaracji podatkowych wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Planowany termin wprowadzenia: 1 stycznia 2015 r.

3.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów

Celem proponowanych zmian jest opracowanie nowych regulacji prawnych w zakresie opodatkowania przychodów z nieujawnionych źródeł, które wyeliminują podnoszone wątpliwości natury konstytucyjnej. Wyrazem tych wątpliwości jest stanowisko Trybunału Konstytucyjnego zawarte w wyroku z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty