Czy skutecznego zawiadomienia o zmianie roku podatkowego można dokonać przed zmianą umowy spółki z o.o.

Czy dla skuteczności zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego ważna jest kolejność, tj. czy zawiadomienie to należy złożyć po dokonaniu zmiany w umowie spółki z o.o.? Czy też skutecznego zawiadomienia można dokonać przed taką zmianą?

PROBLEM

RADA

Tak, zawiadomienie o zmianie roku podatkowego należy złożyć po wpisaniu tej zmiany w umowie spółki z o.o. przez sąd rejestrowy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Rokiem podatkowym dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego (zawiadomienie należy złożyć najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego - art. 8 ust. 4 updop; termin ten jako termin prawa materialnego nie może zostać przywrócony - zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17 grudnia 2012 r., sygn. IPTPB3/423-323/12-2/KJ). Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 1 updop).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne