Zasady wystawiania faktur obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.
Minister Finansów przygotował rozporządzenie zmieniające zasady wystawiania faktur z dniem 1 stycznia 2013 r. Zmiany mają dostosować polskie przepisy do zmian wprowadzonych dyrektywą Rady 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r. poprzez dalsze uproszczenie, modernizację i harmonizację przepisów dotyczących faktur. Niezależnie od motywów postępowania MF i korzyści, które ma przynieść nowelizacja tego rozporządzenia, jak zwykle negatywnie należy ocenić sam fakt, że tak istotne dla praktyki funkcjonowania przedsiębiorstw przepisy zostały ostatecznie przygotowane i upublicznione dopiero na koniec roku. W opinii MF większość wprowadzonych zmian w zasadach fakturowania ma charakter fakultatywny i nie wymaga natychmiastowego stosowania i wprowadzenia. Jednak nie wszystkie wprowadzone zmiany są fakultatywne. Część z nich podatnicy dokumentujący swoją sprzedaż są obowiązani stosować już od 1 stycznia 2013 r. Jak wynika z nowelizacji rozporządzenia, podatnicy powinni bowiem dokumentować czynności wykonane od 1 stycznia 2013 r. w sposób określony przepisami rozporządzenia w sprawie faktur - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Faktury dokumentujące czynności wykonane przed 1 stycznia 2013 r. należy dokumentować według przepisów dotychczasowych.
Poniżej przedstawiamy treść tych zmian (rozporządzenie w sprawie faktur zaktualizowane i ujednolicone na dzień 1 stycznia 2013 r. jest dostępne na stronie internetowej www.mk.infor.pl).
1. Możliwość wystawiania faktur przez zarejestrowanych podatników VAT zwolnionych
Podatnicy VAT zwolnieni z tego podatku dotychczas nie mieli prawa do wystawiania faktur. Prawo do wystawiania faktur VAT mieli wyłącznie podatnicy VAT czynni (oraz podatnicy, o których mowa w art. 16 ustawy o VAT). Nowelizacja daje prawo do wystawiania faktur podatnikom VAT zwolnionym, ale tylko tym, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni - § 4 ust. 2 rozporządzenia. Przypomnijmy, że podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT albo wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z tego podatku mogą zarejestrować się w rejestrze podatników VAT jako "podatnicy VAT zwolnieni" - por. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT. Podatnicy zarejestrowani jako zwolnieni zachowali jednocześnie prawo do dokumentowania sprzedaży rachunkami, o których mowa w przepisach Ordynacji podatkowej. Podatnik VAT zwolniony będzie więc mógł dokonać wyboru, czy transakcję udokumentować fakturą, czy też rachunkiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty