Jakie skutki w podatku dochodowym oraz w podatku od czynności cywilnoprawnych ma zawarcie umowy depozytu nieprawidłowego
Spółka z o.o. zamierza zawrzeć ze swoim udziałowcem umowę depozytu nieprawidłowego, na podstawie której otrzyma środki pieniężne. W czasie trwania depozytu spółka będzie nim dysponować, przeznaczając je w praktyce na działalność bieżącą. Zwrot złożonych pieniędzy ma zostać dokonany na każde wezwanie udziałowca. Korzystanie z przekazanej kwoty nie będzie oprocentowane. Opcjonalnie strony rozważają także ustanowienie wynagrodzenia. Spółka uważa, iż nie będzie to prowadzić do uzyskiwania przez nią przychodu, a tym samym konieczności zapłaty podatku dochodowego.
PROBLEM
Dodatkowo, zdaniem spółki, w tej faktycznej sytuacji nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest tak, ponieważ do umowy depozytu nieprawidłowego znajdują zastosowanie przepisy o pożyczce, a pożyczki udzielone przez udziałowców spółki kapitałowej są zwolnione z podatku. Czy przedstawione stanowisko jest prawidłowe?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty