Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (614964)
      • Kadry i płace (26545)
      • Obrót gospodarczy (90171)
      • Rachunkowość firm (3931)
      • Ubezpieczenia (36497)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    01.01.2012 Podatki

    Ustawa o VAT 2012

    Stan prawny 1 stycznia 2012 r.

    Przegląd zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2012 r.

    Odstępując od corocznej tradycji, Ministerstwo Finansów nie przygotowało kompleksowej nowelizacji ustawy o VAT, która wchodziłaby w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Nie oznacza to jednak, że żadne zmiany w ustawie o VAT z dniem 1 stycznia się nie pojawiają. Z nowym rokiem zaczyna bowiem obowiązywać nowa szczególna procedura dla międzynarodowych przewozów okazjonalnych, a także zmiany w zakresie rocznej korekty odliczonego podatku, informacjach podsumowujących oraz stawkach VAT na odzież i obuwie dziecięce.

    Okazjonalny przewóz osób autobusami

    Od 1 stycznia 2012 r. podatnicy z innego kraju UE, którzy na terenie Polski wykonują usługi międzynarodowego przewozu drogowego polegające na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi w innym państwie UE niż Polska, powinni zaopatrzyć kierujących takimi pojazdami w:

    1) potwierdzenie zarejestrowania do celów VAT w Polsce (lub kopię takiego potwierdzenia), albo

    2) wydruk potwierdzenia rejestracji podatnika jako "podatnika VAT - przewozy okazjonalne".

    Dotychczas kierujący pojazdem musiał posiadać potwierdzenie rejestracji do celów VAT w Polsce. Od 1 stycznia 2012 r. kierujący pojazdem może również dokumentować swą rejestrację do celów VAT w Polsce wydrukiem potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako "podatnika VAT - przewozy okazjonalne".

    Wprowadzenie tego sposobu dokumentowania jest związane z wprowadzeniem od 1 stycznia 2012 r. szczególnej procedury rejestracji podatników z innych krajów UE świadczących usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób (dział XII rozdział 7a ustawy o VAT). Procedura ta umożliwia świadczenie tego rodzaju usług w Polsce na podstawie elektronicznego zgłoszenia składanego do naczelnika drugiego urzędu skarbowego (zgłoszenie udostępnione na www.mf.gov.pl w zakładce BIP). Zgodnie z tą procedurą podatnikowi, który składa takie zgłoszenie, jest nadawany numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych na terytorium kraju usług, przy czym potwierdzenie rejestracji podatnika jako "podatnika VAT - przewozy okazjonalne" jest przesyłane podatnikowi w formie elektronicznej (wydruk potwierdzenia powinien posiadać kierujący autobusem).

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak rozliczyć w księgach rachunkowych darowiznę drobnych aktywów o niskiej wartości
    • Obowiązek wystawiania faktur w KSeF w przypadku świadczenia usług najmu prywatnego – stanowisko MF
    • Objaśnienia podatkowe z 9 marca 2026 r. dotyczące stosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dostaw produktów związanych z obronnością lub innych produktów do celów obronnych, dokonywanych w ramach umów wynikających z zamówień wspieranych ze środków instrumentu SAFE
    • Czy podatnik zwolniony z VAT może wystawiać rachunki po wprowadzeniu KSeF – zmiana stanowiska Szefa KAS
    • Czy opłata za spóźnione anulowanie rezerwacji jest opodatkowana VAT
    • USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.